Stari prirodni lijekovi
Ovi stari prirodni lijekovi su isprepleteni s tradicijom i mudrostima prošlih vremena te i danas privlače pažnju istraživača i pristalica prirodne medicine. U ovom članku, zaronićemo u svijet starih prirodnih lijekova i otkriti nevjerovatnu snagu koju mogu pružiti. Saznajte o nekim od najpoznatijih biljaka, začina, i drugih prirodnih sastojaka koji su se koristili vijekovima kako bi se očuvalo zdravlje i izliječile bolesti.
Stari prirodni lijekovi
Tanka je granica između bakine medicine i tradicionalne, naročito kada je riječ o kućnim lijekovima, iako ste se s većinom tih medikamenata već susretali, ali u nekim ukusnim jelima, trebate znati da ih možete iskoristiti na više načina. Predstavljamo vam 14 najefikasnijih prirodni lijekova bez kojih nijedna kuhinja ne može.
Gel od aloja vere
Gel sadrži aktivne sastojke koji pomažu da opekotina brže zaraste. Najbolje je da pronađete cijelu biljku čiji ćete sok/gel povremeno cijediti. Odlomite krajeve i iscijedite gel koji podsjeća na balzam za kosu. Stavite ga na opekotinu i odmah ćete osjetiti poboljšanje.
Soda bikarbona
Soda bikarbona ima alkalna svojstva koja ublažavaju žgaravicu. Pomiješajte oko pola kafene kašičice sode bikarbone u čaši vode, a zatim naiskap popijte. Osjetićete olakšanje doslovno za minutu. Ako osjećate nelagodnost u stomaku više od dva dana zaredom ili tri puta mjesečno, posjetite ljekara, jer možda imate mnogo ozbiljniji problem.
Virdžinijski orah (Hamamelis)
Lijek je protiv bolova u mišićima, čireva, posjekotina poslije brijanja, varikoznih vena, ekcema, uboda komaraca i uraslih noktiju. Hamamelis je snažni oksidans koji izaziva stežući efekat, ubrzava zarastanje i smanjuje upalu.
Prvo očistite povrijeđeno mjesto blagim sapunom, operite i djelimično osušite. Zatim nanesite hamamelis vaticom ili ga stavite na zavoj kojim ćete prekriti ogrebotinu ili iritaciju kože.
Med poslastica koja liječi
Med se koristi protiv bolova u želucu, uboda insekata, čireva, opekotina, te kao prirodni lijek za imunitet. Med ima baktericidna svojstva. Jedno istraživanje iz 2008. godine je pokazalo da unošenje meda može smanjiti površinske čireve na koži za 34 %.
Protiv bolova u želucu pomiješajte po jednu supenu kašiku meda i sirćeta i dodajte ih u vodu ili sok, a pije se i kako bi se ublažio kašalj, ili namočite zavoje kojima ćete prekriti opekotine. Također, može poslužiti i kao oblog za prekrivanje opekotina. Odlična je i medena voda. Super se kombinira s limunom, đumbirom, kurkumom i bijelim lukom.
Ljekoviti začin đumbir
Ova biljka koja se u kuhinjama konzumira kao začin lijek je protiv vrtoglavice i mučnina izazvanih hemoterapijom i nekim sličnim tretmanima, a odličan je i kod morske bolesti i za detoksikaciju i jačanje imuniteta. U manjim dozama đumbir je bezopasan, stoga budite oprezni.
Najbolji način da ga konzumirate je da ga mljevenog progutate, uz to može ga naribati u čaj ili sok, a može se pronaći i u kapsulama.
Cimet
Ovaj začin ima antiseptička svojstva i ubica je bakterija a koristi se kao stari prirodni lijek protiv lošeg zadaha, hrkanja, vrtoglavice, a u novije vrijeme i za dijabetes.
Kako biste napravili čaj, pomiješajte pola kafene kašičice cimeta u prahu sa šoljom ključale vode. Za loš zadah, pomiješajte sa hladnom vodom i koristite kao vodicu za ispiranje usta. Cimet se može koristiti i za dezinfekciju ruku, najčešće u vidu eteričnog ulja.
Sadrži kumarin koji oštećuje jetru i bubrege ukoliko se previše unose. U malim količinama potpuno je bezopasan.
Ulje čajevca
Ulje čajevca bogato prirodnim antigljivičnim i antibakterijskim svojstvima koristi se protiv gljivica na noktima, dermatofitoze, atletskog stopala i drugih infekcija.
Nanosi se na inficirano tkivo i direktno na kosu (u slučaju peruti).
Razblažite ga prije upotrebe. Nerazrijeđen može iziritirati kožu, naročito na osjetljivim mjestima (poput genitalija). Zato je bolje da ga pomiješate sa istom količinom maslinovog ulja. Ulje je toksično ako se proguta.
Menta (nana)
Ljekovita biljka menta koristi se protiv poremećaja varenja, grčeva, prehlade, gripe, lošeg zadaha, a izvrsna je za otvaranje disajnih puteva. Nana može opustiti želudac i povećati sekreciju unutar sistema za varenje.
Nanina opuštajuća svojstva mogu olakšati grčeve kod djece. Najbolje je da dojilja popije čaj od ove biljke, a njena kvalitetna svojstva će do bebe doći putem mlijeka.
Kafa i zeleni čaj
Kofein povećava efikasnost tableta protiv glavobolje pa je čest sastojak svih analgetika. Kafa može pomoći kao hitan lijek kod odraslih astmatičara, jer umanjuje upalu u bronhijalnim putevima, a koristi se i protiv glavobolje.
Preporučena količina su tri šolje dnevno.
Previše kafe može izazvati potpuno obrnut efekat – glavobolju. Takođe, trudnice I dojilje bi trebale izbjegavati ili ograničiti unos kafe jer može izazvati nisku težinu novorođenčeta.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće se koristi protiv bolova u mišićima. Jabukovo sirće sadrži mliječnu, limunsku i jabučnu kiselinu. Kada se svana nanosi na modrice i povrijeđene mišiće, izvlači upalu.
Natopite elastični zavoj u mješavinu jednake količine jabukovog sirćeta i vode, a zatim ocijedite višak. Privijte na bolno ili povrijeđeno mjesto i ostavite jedan sat. Ponavljajte postupak nekoliko dana dok bol ne nestane. Kod nekih ljudi javlja se iritacija kože ili blago pečenje prilikom korišćenja jabukovog sirćeta.
Sirovi bijeli krompir
Sirovi bijeli krompir lijek je protiv konjuktivitisa. Iako ga konzumiramo u bezbroj kuvanih varijanti, sirovi krompir može isušiti i dezinficirati upalu oko očnog kapka koju izaziva konjuktivitis. Dobar je i kao lijek protiv hemeroida. Koristi se tako što se oguljeni krumpir nariba i uvije u gazu te stavi na oko, te zaljepi flasterima i ostavi da dijeluje tokom noći. Na isti način liječi i hemeroide, međutim jasno vam je da se u tom slučaju ne stavlja na oko. Napomenimo, da krompir treba biti dobro očišćen kada ga koristite na ovaj način.
Kokosovo ulje
Ulje kokosa se dugo koristi u kozmetičkoj industriji zbog srednje zasićenih masnih kiselina koje koža lako apsorbuje i dozvoljava ćelijama da zadrže više vode. Jedna studija otkrila je da je ulje kokosa efikasno kao i mineralno ulje kada se koristi kao hidrantna baza za kožu.
Nanesite malu količinu na prste i utrIjajte u kožu. Vodite računa o količini jer previše ulja može zapušiti pore.
Ulje karanfilčića
Ulje karanfilčića je prirodni analgetik i antiseptik. Prije bilo kakvih lijekova protiv bolova, ulje karanfilčića se koristilo kod zubara, a i danas ostaje popularan stari prirodni lijek.
Umočite štapić za uši u ulje i nanesite direktno na bolan zub. Možete napraviti i čaj od karanfilčića tako što ćete dodati nekoliko „pupoljaka“ u ključalu vodu i ostaviti da odstoji 15 minuta. Nanesite tečnost na oboljeli zub. Ulje karanfilčića može biti toksično ako se unese u velikim količinama. Neželjeni efekti mogu biti povraćanje, bol u grlu i otežano disanje. Međutim, konzumiranje u manjim količinama je potpuno sigurno.
Upozorenje: Navedeni stari prirodni lijekovi ne mogu zamijeniti pomoć ljekara, naročito ako se zdravlje oboljelog pogoršava.